مضرات رنگ مو

رنگ مو به ۳ دسته موقت، نیمه دائمی و دائمی تقسیم بندی می شوند.

رنگ مو دائمی

خود به دو گروه تقسیم می شود: «اکسیداتیو» که از ترکیب «پارافتیلن دیامین» به اضافه «پراکسید هیدروژن» تشکیل شده است. «پروگرسیو» که از «استات سرب» یا «سیترات بیسموت» ساخته شده است این مواد با گوگرد موجود در موها واکنش شیمیایی انجام می دهند. این رنگ موهای دائمی، شیمیایی و معمولا آلرژی زا هستند. افرادی که از رنگ موهای شیمیایی استفاده می کنند دچار نوعی واکنش آلرژیک می شوند به طوری که مراجعه بیماران مبتلا به «درماتیت» طی سال های اخیر دو برابر افزایش یافته است. درماتیت التهاب پوستی همراه با خارش و سوزش شدید است.

برخی از محققان معتقدند

که استفاده زیاد از رنگ موهای شیمیایی باعث سرطان مثانه و لنفوم غیر هوچکین (نوعی سرطان خون) می ‌شود. همچنین استفاده مکرر یا نادرست از رنگ موها به خصوص رنگ موهای دائمی، باعث آسیب موها و بروز موخوره می شود. خشک و زبر شدن و شکنندگی موها نیز از آسیب ‌هایی است که در اثر از بین رفتن چربی مو به وجود می‌آید.استفاده مکرر از رنگ مو سبب ایجاد حساسیت ‌های پوستی، شوره سر، خارش و حتی قرمزی پوست سر می‌شود. چنانچه مواد شیمیایی موجود در رنگ قوی باشد و فرد نسبت به این مواد حساسیت داشته باشد، ممکن است سوختگی در سر ایجاد شود که اثرات آن حتی می‌ تواند تا آخر عمر باقی بماند. این حساسیت به دلیل وجود ماده ‌ای به نام پارافنیلین دیامین (PPD)‌ در رنگ مو است.

معمولاً علائم و نشانه های این حساسیت شامل قرمزی پوست سر، خارش، سوزش و ایجاد تاول و کنده شدن پوست سر است. به دلیل حساسیتی که این ماده در برخی از افراد ایجاد می‌ کند، در تعدادی از کشورها استفاده از این ماده در رنگ موها ممنوع شده و در بسیاری از رنگ موها درصد آن بسیار کاهش یافته است، اما به هر حال افرادی که به این ماده حساسیت دارند، نباید از این رنگ موها استفاده کنند.

برای رنگ کردن موها توصیه می ‌شود

که به متخصصان امر مراجعه شود و از رنگ موهای استاندارد با کمترین درصد پارافنیلین دیامین استفاده شود. هرگز بیشتر از زمان مورد نیاز، رنگ را بر روی سر باقی نگذارید و بعد از استفاده از رنگ، سر را با آب خوب بشویید. به هیچ وجه رنگ موهای مختلف را باهم مخلوط نکنید، زیرا ممکن است مواد مضری ایجاد شود که برای پوست سر و مو مضر است. هرگز بعد از رنگ کردن موها از مواد صاف‌ کننده یا فرکننده استفاده نکنید. پس از رنگ کردن موها، از مواد تقویت ‌کننده مو استفاده کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *