پوست چرب

علت چرب بودن پوست افزایش فعالیت غدد سباسه و ترشح بیش از حد سبوم بر روی پوست است. ترشح سبوم به علت تحریک هورمونهای جنسی صورت می گیرد، بنابراین بعد از سن بلوغ پوست چرب می شود. میزان تاثیرپذیری غدد سباسه از هورمون ها کاملاً ارثی است، بنابراین به طور خلاصه می توان گفت که پوست چرب می تواند ارثی باشد، اما معمولا با افزایش سن از میزان ترشح سبوم کاسته می شود. به طوری که پوستی که در دوران بلوغ کاملا چرب بوده بعدا می تواند به پوست نرمال و یا حتی خشک تبدیل شود. تغذیه تاثیری بر افزایش ترشح غدد سباسه ندارد اما تا حدی می توان فعالیت های فیزیکی را موثر دانست. پس چرب بودن پوست دارای علل داخلی است.

 

علائم ظاهری پوست چرب:

 

پوست براق، نرم و چرمی می باشد. سطح پوست ضخيم و خشن مي بــاشد. اغلب منافذ باز دارد. صبح ها موقع بیدار شدن از خواب یک لایه چربی روی آن محسوس است به طوری که اگر دستمال کاغذی روی آن بکشیم چربی آن را می توان دید. صورت زياد جوش مي زند. گرد و غبار و آلودگي بيشتري را به خود جذب مي كند. غـدد چـربـي بـيـش از حـد فـعـال مي باشند، به همين خاطر منافذ پوست در معرض انسداد است. پـوست كـمـتـر چـروكيده مي شود. ترک و شیار ندارد. سن ظاهری کمتر یا برابر سن واقعی است. در نگاه مسلح با لامپ وود، پوست چرب را زرد رنگ، آکنه ها را صورتی، لک ها را قهوه ای و لایه شاخی ضخیم شده اگر وجود داشته باشد به رنگ سفید است. آکنه (جوش)، کمدون سر سیاه یا سر سفید، براقیت ( بواسطهٔ وجود چربی زیاد ) از نشانه های پوست چرب است.

 

مراقبتهای ضروری پوست چرب:

 

روزی دو بار از پاک کننده پوست چرب، محلول درآب استفاده کنید.این شوینده نباید پوست را خشک کند.استفاده از یک تونر مخصوص پوست چرب جهت پاک نمودن آلودگی های روزمره و مواد آرایشی ضروری است. استفاده از لایه بردارها به طور دوره ای بر حسب تشخیص پزشک برای رفع ضخامت لایه ی سطحی پوست وبستن منافذ و صاف و شاداب و شفاف شدن پوست ضروری است. استفاده از ضدآفتاب فاقد چربی که گاه لازم است بنا به نظر پزشک به شکل لوسیون و فاقد رنگ باشد نیز کمک شایانی خواهد کرد. این طور تصور نشود که پوست چرب نیاز به مرطوب کننده ندارد، استفاده از یک مرطوب کننده مخصوص پوست چرب پس از شستشو به حفظ سلامت پوست کمک می کند.

تغذیه مناسب

یکی از فاکتورهای مهم در مراقبت از پوست است. ویتامین و مواد معدنی مانند آهن در صورت تشخیص پزشک به بهبود وضعیت پوست کمک می کند. خواب کافی و عمیق برای سلامت پوست ضروری است. انجام تمرینات منظم ورزشی باعث بهبود اکسیژن رسانی به پوست و دفع سموم و سلامت و شادابی هر چه بیشتر پوست می شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *